HABERLER

 

Engelsiz Kampımızı Tamamladık

Tematik Kamplar çerçevesinde düzenlediğimiz ve Gençlik Spor Bakanlığı ile yaptığımız protokol kapsamında hayata geçirilen Engelsiz Kampımızı gerçekleştirdik.

İki devre halinde Türkiye’nin çeşitli illerinden 316 engelli ve ailesini ağırladığımız kamp boyunca misafirlerimiz Türk Kızılay Gençlik Kamplarımızın tüm imkânlarından faydalandı. Gönüllerince eğlenen kampçılarımıza, yaş ve engel durumlarına göre çeşitli etkinlikler düzenledik.

Kuşadası’ndaki Davutlar Efeler Gençlik Kampı’nda gerçekleşen etkinliğimizin ilk devresinde 176 ikinci devresinde 140 engelli ve ailesi katıldı. Türk Kızılay personellerine ek olarak gönüllü psikolog, fizyoterapist ve etkinlik liderlerinin görev aldığı organizasyonda görsel sanatlar, spor, havuz ve deniz etkinlikleri, iletişim ve takım çalışması, çocukların psikomotor aktivitelerini geliştirecek etkinlikler, ritim çalışmaları, psikososyal faaliyetler ve ergenlikte yaşanan sorunlar üzerine aile terapileri düzenlendi.


Burada konuşma yapan Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, her sene düzenledikleri kampa bu yıl otistik çocukları da dahil ettiklerini söyledi.
Can, “Burada bir haftadır kamp yaptılar, çeşitli sosyal etkinliklerde bulundular ve onların farkındalıklarını ortaya çıkarmaya çalıştık.” dedi.


Türk Kızılay Gönüllü İlişkileri Yönetimi Direktörü Nurdal Durmuş ise hem engelliler hem de aileler için keyifli, eğitici ve Türkiye'de bu büyüklükte yapılan tek proje olduğunu belirtti.


Anadolu Otizm Federasyonu, Başkanı Canan Cihan da  Türk Kızılayı’na teşekkür ederek ailelerin çok mutlu olduğunu ifade etti.


Meclis Otizm ve Down sendromlular Antalya Milletvekili Kemal Çelik de Türk Kızılay’ın bir ilki gerçekleştirerek otizmli bireyleri de dahil ederek kamp yaptığını kaydetti.
Engellilerin sorunlarını bildiklerini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:
“Çözüm yollarını da nasıl yapacağız tabi burada olduğu gibi devletimizin imkanlarını kullanacağız. Sivil toplum örgütlerimizin önerilerini ve onların organizasyon işbirliğini deneyimlerini değerlendireceğiz. Burada ayrıca devreye sokacağımız yerel yönetimler olacak. Özellikle belediye kanunlarında hem büyükşehir hem bir normal belediye kanunlarında belediyelerimize bazı kanunlar vermemiz gerekiyor Çünkü her ilçede her beldede, belediye olduğu için böylece Türkiye'nin her bir tarafını taramış olacağız.”

Engelsiz kampımızın veda gecesine Genel Sekreterimiz Hüseyin Can ve TBMM Otizm ve Down Sendromlu Engelliler Komisyon Başkanı Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Gönüllü ilişkileri yönetim direktörü Nurdal Durmuş, farklı engel gruplarına ait dernek yöneticileriyle vatandaşlar katıldı. Bu yıl otizm sendromlu çocukların da dâhil edildiği kampımız, özel misafirlerimizin unutamayacağı bir anı olarak tamamlandı.

Etkinlikler ve Faaliyetler
9015061
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
482689
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
145467
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
5598
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
160329
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11417842
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi